Jak przechowywać miód? Sprawdź nasze porady!

   19/03/2020     Zdrowie
Jak przechowywać miód? Sprawdź nasze porady!

Przechowywanie miodu – jak i gdzie?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że to w jaki sposób przechowujemy miód ma ogromne znaczenie. Miód pszczeli posiada bardzo długi termin przydatności – niektórzy nawet twierdzą, że miód nie ma terminu do spożycia. Istotnie, miód dobrze przechowywany może stać naprawdę długo i w dalszym ciągu będzie nadawał się do spożycia. Jednak należy pamiętać, że miód pszczeli się starzeje, to znaczy po pewnym czasie może tracić swoje właściwości. Aby maksymalnie przedłużyć trwałość miodu należy przechowywać go w zacienionym i suchym miejscu. Ważnym jest, aby naturalny miód pszczeli stał w miejscu, gdzie temperatura nie jest wyższa niż 2o stopni C. Nie może on też stać w miejscu zbyt chłodnym, optymalna temperatura do przechowywania to 8-20 stopni C.

Miód pszczeli jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych, wpływają one na niego negatywnie, wiec lepiej, aby miód nie był bezpośrednio narażony na działanie promieni słonecznych. Najlepiej, aby przechowany był w szklanych lub porcelanowych pojemnikach, a do nabierania miodu najlepiej używać drewnianych łopatek lub nożyków.

Jak długo można przechowywać miód?

Miód pszczeli jest produktem, który – dobrze przechowywany - posiada naprawdę długi termin przydatności do spożycia. Miód przechowywany w zaciemnionym i suchym miejscu, w odpowiedniej temperaturze może przetrwać nawet kilka lat! Trzeba pamiętać, że miód pszczeli z czasem skrystalizuje – to znaczy zmieni się jego stan z płynnego na stały. Nie jest to absolutnie nic złego, a wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że miód jest naturalny i prawdziwy.

Jak przechowywać miód w słoikach?

Miód pszczeli powinien być przechowywany w szklanych lub porcelanowych pojemnikach. Najważniejsze, aby słoiki były szczelne – świetnie sprawdzą się opakowania z weckiem. Bardzo istotnym jest, aby nie trzymać miodu pszczelego w opakowaniach z metalu. Metal bardzo niekorzystnie wpływa na walory smakowe i zdrowotne miodu.

W jakiej temperaturze najlepiej przechowywać miód?

Miód pszczeli pomimo, że jest produktem trwałym, jest też towarem dosyć wrażliwym. Szczególnie niekorzystne czynniki, które obniżają wartość miodu to promienie słoneczne i wysoka temperatura. Miód pszczeli nie powinien stać w miejscu nasłonecznionym, należy raczej wybierać miejsca zacienione i chłodniejsze. Optymalna temperatura do przechowywania miodu to 8-20 stopni. Należy pamiętać, żeby ta temperatura nie była wyższa niż 20 stopni. Sporo osób zastanawia się czy miód można przechowywać w lodówce. Nie jest to błąd. Trzeba tylko pamiętać, aby miód pszczeli w lodówce pozostawał w zamknięciu – wynika to z faktu, że dość intensywnie chłonie obce zapachy.

Jak przechowywać miód po otwarciu?

Pewnie sporo osób stosujących miód pszczeli zadaje sobie pytanie czy miód może się zepsuć. Generalnie miód jest produktem, który faktycznie nie ulega zepsuciu, ale może ulec fermentacji – wówczas na górnej warstwie miodu pojawiają się wyraźne grudki oraz piana. Dodatkowo sfermentowany miód nieprzyjemnie pachnie – jest to mieszanka zapachów pleśni i drożdży. Aby tego uniknąć należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Słoik/pojemnik z miodem musi stać w zacienionym i suchym miejscu
  • Temperatura przechowywania miodu nie może być wyższa niż 20 stopni C
  • Miód pszczeli powinien być przechowywany w szklanych lub porcelanowych pojemnikach, nigdy w metalowych!
  • Miód powinno się nabierać wyłącznie drewnianymi łyżeczkami/nożykami/nabierakami
  • Przed ponownym zanurzeniem łyżeczki w miodzie – jeżeli znajdują się na niej także inne substancje – należy ją bezwzględnie opłukać pod ciepłą wodą

Tak przechowywany miód po otwarciu powinien służyć nam bardzo długo. Można trzymać go w lodówce, ale musimy pamiętać aby bardzo szczelnie zamknąć pojemnik w którym miód się znajduje.

Temperatura przechowywania miodu

Temperatura przechowywania miodu ma bardzo istotny wpływ na jego trwałość. Naturalny miód pszczeli nie lubi wysokich temperatur i źle znosi temperatury ujemne. Optymalna temperatura do przechowywania miodu to od 8 do maksymalnie 20 stopni C. Wyższe temperatury powodują, że miód traci swoje drogocenne właściwości zdrowotne, a jest konsystencja ulega rozwarstwieniu.

Jak można zauważyć, wystarczy kilka bardzo prostych zasad, abyśmy w pełni i długo mogli cieszyć się pysznym i naturalnym miodem pszczeli. Odpowiednie przechowywanie miodu ma ogromne znaczenie, ponieważ jest to produkt delikatny i wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych.
Miód pszczeli odpowiednio przechowywany i użytkowany może służyć nam nawet kilka lat!

Prawdziwy i naturalny miód pszczeli znajdą Państwo na naszej stronie internetowej 7 Miodowych Kontynentów. W razie pytań dotyczących przechowywania miodu pszczelego – zachęcamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Wyszukiwarka blogowa

Ostatnie artykuły