Propolis - Poznaj niesamowite właściwości kitu pszczelego

   20/11/2019     Zdrowie
Propolis - Poznaj niesamowite właściwości kitu pszczelego

Propolis - co to jest?

Propolis, czyli inaczej kit pszczeli to mieszanina żywicy drzew i krzewów i wydzielin gruczołów pszczelich. Pszczoły używają propolisu do wypełnienia wszelkich nieszczelności w ulu, dodatkowo warstwą propolisu pokrywają także wewnętrzne ścianki ula, aby uniknąć inwazji wszelkich drobnoustrojów. Kit pszczeli jest substancją silnie antybakteryjną, dlatego też ze względu na swoje właściwości zyskał miano antybiotyku XXI wieku.
Propolis znany był już w czasach starożytnych – ówczesne kobiety stosowały go w formie maści lub dodawały do kąpieli. Wykazywał silne działanie przeciwzmarszczkowe i redukujące zmiany naskórka. Kit pszczeli łagodni wszelkie podrażnienia, wygładza cerę i sprawa, że jest ona pełna blasku.

Skład Propolisu

Skład propolisu jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Zazwyczaj kit pszczeli składa się z substancji żywicznych (około 50%), wosku pszczelego (około 30%), substancji lotnych (około 10%), pyłku kwiatowego (około 5%), domieszek mechanicznych (około 5%).

Ponadto w propolisie odnaleźć możemy takie związki jak: apigenina, luteolina, kwas cynamonowy, witaminy z grupy B, magnez, wapń, potas, sód, miedź, cynk, żelazo.

Póki co udało się wyodrębnić około 300 substancji, które wchodzą w skład propolisu. Są to między innymi flawonoidy, związki fenolowe, kumaryny, sterole, kwasy tłuszczowe, węglowodany.

Propolis z różnych regionów geograficznych może posiadać różny skład.

Czy Propolis może powodować uczulenie?

Liczne dane stanowią o tym, że reakcja uczuleniowa na propolis jest bardzo możliwa. Należy jednak pamiętać, że propolis podawany doustnie bardzo rzadko uczula - inaczej niż w przypadku np. stosowania kremów z propolisem, gdzie reakcja alergiczna może wystąpić częściej.

Poznaj właściwości Propolisu

Wszyscy już wiemy, że propolis posiada silne właściwości antybakteryjne, ale na co tak naprawdę pomaga?
Propolis wykazuje bardzo silne działanie farmakologiczne – posiada działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Szczególnie polecany jest:

  • W nieżytach górnych dróg oddechowych
  • Przy chorobach reumatycznych
  • W momencie zakażeń bakteryjnych (gronkowiec, paciorkowce, promieniowce, krętki blade, także wirusy chorobotwórcze dla ludzi i zwierząt – np.
  • grypa, opryszczka)
  • Przy oparzeniach i trudno gojących się ranach
  • Przy chorobie wrzodowej żołądka

Propolis wykazuje silne prozdrowotne działanie na organizm człowieka. Przyjmuje się, że jego regularne spożywanie pozwala:

  • Wzmocnić odporność
  • Wyregulować ciśnienie krwi
  • Osłonić tkankę wątrobową
  • Uspokoić i zneutralizować stres

Propolis znalazł także bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stosowany jest głównie jako dodatek do kremów, balsamów, masek i szamponów. Propolis przede wszystkim łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwtrądzikowe i zapobiega starzeniu się skóry.
Polecany jest także dla osób borykających się z problemem łuszczycy.
Warto zwrócić także uwagę na miód z dodatkiem propolisu. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które cenią sobie znakomite połączenie słodyczy miodu i lekko kwaskowego kitu pszczelego. Miód propolisowy również wykazuje silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne.
Miód z dodatkiem propolisu doskonale uodparnia, zapobiega infekcjom, posiada przyjemny słodkawy smak.

Gdzie kupić miód propolisowy i propolis dobrej jakości?

Zapraszamy do naszego sklepu online z miodami - 7 Miodowych Kontynentów, gdzie znajdą Państwo najlepsze i najstaranniej dobrane produkty pszczele takie jak kit pszczeli, miód z propolisem, miód nektarowy, miód spadziowy, pyłek pszczeli czy pierzgę pszczelą.

Wyszukiwarka blogowa

Ostatnie artykuły