Miód rzepakowy – właściwości, wartości odżywcze, stosowanie
Miód rzepakowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych miodów z naszego kraju - a to ze względu na duże uprawy rzepaku w Polsce. Na przełomie kwietnia i maja często można podziwiać żółte pola kwitnącego rzepaku. Rzepak jest rośliną niezwykle miododajną, daje on pszczołom znaczne ilości pyłku, ale też ogromne ilości nektaru. Kwiaty rozkwitają od wczesnego ranka do późnego popołudnia zapewniając pszczołom pracowity dzień.
Miód rzepakowy jest pierwszym miodem pozyskiwanym w ciągu roku. Bardzo szybko się krystalizuje, często tuż po wyjęciu z ula, zmieniając barwę ze słomkowej na kremową. Posiada kremową, jedwabistą konsystencję, uchodzi także za jeden z najsłodszych miodów. Szybko krystalizuje. Po zakończeniu procesu krystalizacji jego kolor staje się biały - to nic złego! Wręcz przeciwnie - uważa się, że taki miód jest bardziej wartościowy i nie zmienia to jego właściwości.
Kup miód rzepakowy w 7mk!
Smak miodu rzepakowego jest delikatny i słodki, posiada także lekko kwiatowy aromat. Z racji swojego łagodnego smaku jest szczególnie lubiany przez dzieci.
Jego łagodny, nieco mdły smak ma wielu zwolenników. Również do nich należysz? Przekonaj się, jak pyszne są miody polskich producentów dostępne w naszym sklepie z miodami 7 Miodowych Kontynentów! Gwarantujemy duży wybór i atrakcyjne ceny.
Właściwości miodu rzepakowego
Zróżnicowane właściwości miodu rzepakowego związane są z jego składem. Zawiera on garbniki, olejki eteryczne, flawonoidy czy biopierwiastki. Nie brak mu witamin z grupy B, czy witamin K i C. Co ciekawe miód rzepakowy w swoim składzie zawiera również żelazo, które to jest przyswajalne przez organizm człowieka na poziomie ok 63%.
Duża zawartość glukozy sprawia, że miód rzepakowy jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnej energii. Idealnie sprawdzi się przy zmęczeniu, osłabieniu czy dużym wysiłku fizycznym.
Związki zawarte w miodzie rzepakowym skutecznie obniżają stężenie frakcji LDL cholesterolu, obecna w miodzie acetylocholina poszerza naczynia krwionośne zmniejszając ryzyko nadciśnienia. Miód rzepakowy zawiera łatwo przyswajalne przez wątrobę cukry proste, które zwiększają jej zdolność do detoksykacji.
Miód rzepakowy – wartości odżywcze
Miód rzepakowy jest miodem bardzo bogatym, jeśli chodzi o właściwości odżywcze – charakteryzuje się wysoką zawartością glukozy. Między innymi dlatego szczególnie polecany jest osobom narażonym na długotrwały wysiłek fizyczny i psychiczny. Już jedna łyżka miodu rzepakowego powoduje szybki i skuteczny zastrzyk łatwo przyswajalnej energii.
w 100 gr | w 5 g (1 łyżeczka) | |
Wartość energetyczna | 340 kcal | 17 kcal |
Białko | 0,3 g | 0,01 g |
Węglowodany | 80 g | 4 g |
Glukoza | 47 g | 2,04 g |
Fruktoza | 37,6 g | 1,88 g |
Tłuszcz | 0 g | 0 g |
Miód rzepakowy dostarcza łatwo przyswajalnej energii, ma także niższą kaloryczność niż biały cukier dzięki czemu jest jego zdecydowanie zdrowszym zamiennikiem.
Miód rzepakowy – na co jest i na co pomaga?
Olejki eteryczne z kolei wspomagają leczenie chorób górnych dróg oddechowych i łagodzą objawy kaszlu. Miód rzepakowy poleca się także spożywać w celu uzupełnienia niedoboru potasu, wspomagająco przy problemach z pęcherzykiem żółciowym czy infekcji układu moczowego. Miód rzepakowy szczególnie polecany jest osobom z nadciśnieniem, a także osobom borykającym się z problemami układu trawiennego.
Dodatkowo miód rzepakowy:
- wspomaga serce i układ krążenia,
- obniża poziom złego cholesterolu,
- przyspiesza gojenie się ran – można stosować go bezpośrednio na skórę, przyspiesza bliznowacenie ran, jest także skuteczny w leczeniu oparzeń,
- wspomaga funkcjonowanie wątroby – przyspiesza detoksykację, wspomaga przemianę tłuszczów i reguluje pracę woreczka żółciowego,
- redukuje stany zapalne żołądka, jest pomocny przy leczeniu wrzodów,
- pomaga przy nudnościach i zgadze,
- wspomaga funkcjonowanie układu moczowego – jest pomocny przy zapaleniu nerek.
Miód rzepakowy posiada szereg prozdrowotnych właściwości i warto włączyć go do swojej codziennej diety. W spożywaniu miodu – tak jak we wszystkim – ważna jest systematyczność. Miód rzepakowy spożywany regularnie może przynieść nam wiele dobrego i bardzo korzystnie wpłynąć na nasz organizm.
Jedz miód – nie daj się przeziębieniu!
Masz wrażenie, że już gdzieś to słyszałeś? Nie bez przyczyny mówi się, że miód stanowi naturalne wsparcie dla układu odpornościowego. I choć miód rzepakowy ma nieco niższe właściwości antybiotyczne niż inne miody, to i tak jego regularne stosowanie to dobra praktyka profilaktyczna. Warto wiedzieć, że rzepakowy miód może okazać się wsparciem w leczeniu infekcji gardła czy nosa, a nawet oskrzeli, dzięki niemu możemy szybciej pozbyć się kaszlu. Miód rzepakowy swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza zawartości łatwo przyswajalnych minerałów takich jak na przykład magnez, potas czy żelazo, a także witaminom między innymi z grupy B.
Łagodne działanie antybiotyczne, jakie wykazuje rzepakowy miód naturalny, warto zatem traktować jako dodatkową korzyść ze stosowania produktu. Dla optymalnego działania miodu rzepakowego warto przede wszystkim wybrać wysokiej jakości produkt ze sprawdzonego sklepu oraz przyjmować go regularnie - zarówno na co dzień, jak i w okresie, kiedy przeziębienia atakują częściej.
Miód rzepakowy - stosowanie
Miód rzepakowy warto spożywać regularnie, aby przynosił jak najlepsze efekty. Już dwie łyżeczki dziennie mogą zbawiennie wpłynąć na nasz organizm. Miód rzepakowy najlepiej rozpuścić w letniej wodzie – max 40C i wypić. Można go także spożywać bezpośrednio, dodawać do potraw i wypieków. Jego smak jest neutralny, nadaje daniom przyjemnego, słodkiego posmaku.
Miód rzepakowy – cena
Miód rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów miodu, jakie możemy dostać w Polsce. W naszym kraju uprawa rzepaku jest dosyć popularna, a co za tym idzie miód rzepakowy jest powszechnie dostępny. Jego cena waha się między 25-35 zł za litr.
Miód rzepakowy kremowany
Miód rzepakowy możemy także spotkać w formie kremowanej. Kremowanie jest to proces, który polega na długotrwałym mieszaniu miodu, aż do przybrania białej, ciągnącej się formy. Dzięki procesowi kremowania miód rzepakowy idealnie nadaje się do smarowania pieczywa, łatwo wyciągnąć go ze słoika. Jego konsystencja jest szczególnie uwielbiana przez najmłodszych. Miód pod wpływem procesu kremowania robi się puszysty, nie czuć w nim zbrylonych grudek. Miód kremowany cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, pięknie wygląda i jest praktyczny w użyciu.
Wykorzystanie miodu rzepakowego w kuchni
Miód rzepakowy doskonale nadaje się do pieczywa, twarożku czy naleśników.
Należy pamiętać, że miód rzepakowy – podobnie jak każdy inny rodzaj miodu – należy dodawać do napojów lub potraw o temperaturze nie przekraczającej 40C. W przeciwnym razie miód traci swoje wszystkie cenne właściwości odżywcze.
Miód rzepakowy w kosmetyce
Miód rzepakowy znajduje także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Bardzo dobrze wpływa na gojenie się ran i przyspiesza proces bliznowacenia. Dodatkowo wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Miód rzepakowy polecany jest osobom z problemami skórnymi takimi jak trądzik czy egzema - ma działanie regenerujące i nawilżające.
Miód rzepakowy posiada także silne działanie nawilżające, a więc szczególnie polecany jest osobom skarżącym się na przesuszoną skórę. Można nakładać go także bezpośrednio na popękaną skórę warg – przyniesie natychmiastową ulgę.
Miód rzepakowy wykorzystywany jest w produkcji kremów do twarzy, balsamów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Gdzie kupić miód rzepakowy?
Miód rzepakowy to produkt pszczeli produkowany w Polsce. Miody polecane przez nasz sklep z miodem 7 Miodowych Kontynentów pochodzą od sprawdzonych dostawców, dlatego możesz mieć pewność, że kupujesz produkt naprawdę wysokiej jakości. Przygotowaliśmy atrakcyjną cenowo ofertę, w skład której wchodzą nie tylko opisywany miód rzepakowy, ale i inne miody nektarowe - miód lipowy, akacjowy, gryczany, a także miody spadziowe. Polskie miody dostępne w naszym asortymencie z pewnością urozmaicą codzienne posiłki.