Krystalizacja miodu – Dlaczego miód się skrystalizuje?

   06/03/2020     Zdrowie
Krystalizacja miodu – Dlaczego miód się skrystalizuje?

Każdy miłośnik miodu lub osoba, która dopiero zaczyna słodka przygodę zwrócił pewnie uwagę na to, że miód czasami występuje w formie płynnej a czasami w formie stałej. Zależne jest to przede wszystkim od rodzaju miodu, czasu w jakim był zbierany oraz zawartości składników, w tym cukrów.

Wśród wielu osób funkcjonuje przekonanie, że miód który występuje w formie skrystalizowanej/stałej jest fałszywy. Nic bardziej mylnego! Każdy prawdziwy, naturalny miód musi prędzej czy później skrystalizować – wyjątkiem może być miód akacjowy, który bardzo długo pozostaje w formie płynnej.

Krystalizacja miodu pszczelego

Miód pszczeli może występować zarówno w formie płynnej – patoka oraz w formie stałej – krupiec. Naturalny miód pszczeli tuż po zebraniu pozostaje w formie płynnej. Następnie stopniowo gęstnieje i zmienia się w formę stałą. Proces zmiany konsystencji miodu jest zależny od wielu czynników. Miód pszczeli stopniowo mętnieje, aż w końcu staje się zupełnie skrystalizowany.

Należy pamiętać, że zmiana konsystencji miodu w żadnym stopniu nie zmienia jego właściwości chemicznych – miód skrystalizowany posiada takie same właściwości zdrowotne jak miód w formie płynnej. Krystalizacja miodu to proces w 100% naturalny i pożądany, skrystalizowany miód oznacza, ze produkt jest dobry i nie zafałszowany.

Jeśli chodzi o spożywanie patoki lub krupca – to naprawdę tylko od konsumentów i ich upodobań zależy jaki miód należy wybrać. Są osoby, które zdecydowanie wolą miód płynny – polecamy im więc np. miód akacjowy, który długo pozostaje płynny. Oczywiście krupiec można podgrzać, aby uzyskać płynna konsystencję – należy jednak pamiętać, że temperatura podgrzania nie może być wyższa niż 40C Celsjusza, ponieważ wtedy miód traci właściwości lecznicze.

Dlaczego miód się skrystalizuje?

Miody krystalizują – zmieniają swoją formę z płynnej na stałą – ponieważ posiadają specyficzny skład chemiczny. O zachodzeniu procesu krystalizacji decyduje w dużej mierze zawartość glukozy i fruktozy. I tak, miody z dużą zawartością glukozy będą krystalizowały zdecydowanie szybciej, np. miód rzepakowy. Z kolei miody, które zawierają w sobie duże ilości fruktozy, znacznie dłużej pozostają płynne – np. miód akacjowy.

Czy prawdziwy miód się krystalizuje?

Tak, prawdziwy naturalny miód pszczeli, prędzej czy później, musi ulec procesowi krystalizacji. Wśród sporej liczby miłośników miodu funkcjonuje błędna teoria, jakoby miód skrystalizowany był zepsuty luz zafałszowany. Nic bardziej mylnego. To właśnie miód, który cały czas pozostaje w formie płynnej powinien wzbudzić nasze podejrzenia.

Czy każdy miód się skrystalizuje?

Tak, każdy miód powinien ulec procesowi krystalizacji. Jednak czas w jakim krystalizacja ma miejsce zależy od bardzo wielu czynników, takich jak przede wszystkim rodzaj miodu, zawartość glukozy, zawartość fruktozy czy czas zbioru.

Po jakim czasie miód się krystalizuje?

Proces krystalizacji miodu to pojęcie bardzo złożone i może przebiegać bardzo różnie w zależności od rodzaju miodu. Dla przykładu:

  • miód rzepakowy krystalizuje bardzo szybko, ponieważ zawiera w sobie dużo glukozy – może przejść z formy płynnej w stałą nawet już po kilku dniach
  • miód akacjowy zawiera w sobie bardzo dużo fruktozy, więc może skrystalizować nawet po roku

Jak długo krystalizuje się miód?

Proces krystalizacji miodu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Miód może przechodzić ze stanu płynnego do stanu skrystalizowanego od kilku dni – między innymi miód rzepakowy czy wielokwiatowy - do nawet roku w przypadku miodu akacjowego.

Czy istnieje miód, który się nie krystalizuje?

Każdy prawdziwy i naturalny miód pszczeli powinien się skrystalizować. Proces może ten trwać od kilku dni nawet do roku w zależności od rodzaju miodu. Miody, które nie ulegają krystalizacji są w reguły zafałszowane i sztuczne. Wyjątek może stanowić tutaj miód akacjowy, który ze względu na dużą zawartość fruktozy bardzo długo pozostaje płynny, ale finalnie i tak krystalizuje.

Dekrystalizacja miodu, czyli jak rozpuścić miód?

Dekrystalizacja miodu jest procesem powszechnie znanym wszystkim miłośnikom miodu. Rozpuścić można praktycznie każdy rodzaj miodu. Należy jednak pamiętać, że temperatura podgrzewania miodu nie może być wyższa niż 40Celsjusza. W przeciwnym razie miód pszczeli traci wszystkie swoje prozdrowotne właściwości. Słoik z miodem należy umieścić w ciepłej wodzie – najlepiej w temp. Około 25-30 stopni Celsjusza i powoli mieszać drewnianą łyżeczką, aż do całkowitego upłynnienia miodu.

Każdy naturalny miód pszczeli w miarę upływu czasu powinien ulec procesowi krystalizacji.

Nie krystalizują jedynie miody sztuczne lub zafałszowane. Jest to jeden z wyznaczników, dzięki którym można sprawdzić czy miód pszczeli faktycznie jest naturalny i prawdziwy. Jeśli szukają Państwo sprawdzonych miodów z polskich i zagranicznych pasiek zapraszamy na stronę 7 Miodowych Kontynentów – z chęcią zaprezentujemy Państwu całą gamę naszych prawdziwych i naturalnych miodów.

Wyszukiwarka blogowa

Ostatnie artykuły