Czy słodzenie miodem jest zdrowsze niż cukrem?

   25/05/2020     Zdrowie
Czy słodzenie miodem jest zdrowsze niż cukrem?

Wielu miłośników miodu zadaje sobie pytanie – czy słodzenie miodem jest zdrowsze niż słodzenie zwykłym, białym cukrem? Każdy z nas wie, że cukier jest produktem, którego raczej powinniśmy unikać i w miarę możliwości starać się zastąpić go jakimś innym słodzidłem.
Wiele osób zastanawia się nad zdrowym zamiennikiem cukru. Należy pamiętać, że zwykły biały cukier spożywany w dużych ilościach może bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Może powodować podwyższenie niezdrowego cholesterolu oraz być jedną z głównych przyczyn pojawienia się cukrzycy. Co ważne zbyt dużo cukru w organizmie powoduje, że nasza skóra szybciej się starzeje, jesteśmy bardziej podatni na infekcje, a dzieci często spożywające biały cukier mają problemy ze skupieniem i z koncentracją.

Czy miód można uznać za zdrowy zamiennik cukru?

Z całą pewnością można stwierdzić, że naturalny miód pszczeli jest zdrowszą alternatywą dla cukru. Posiada on dużo prozdrowotnych właściwości, korzystnie wpływa na nasz organizm – nie jest tylko zwykłym słodzikiem jak biały cukier. Przede wszystkim łagodzi objawy przeziębienia, pomaga zwalczyć infekcje, działa jak środek antybakteryjny i znacznie podnosi naszą odporność. Są to niewątpliwe zalety, których nie posiada zwykły biały cukier. Miód z pewnością jest jednym z produktów, którymi można zastąpić niezdrowy cukier. Świetnie nadaje się do słodzenia napojów, można także dodawać go do wypieków, marynat i innych potraw. W tym miejscu trzeba jednak pamiętać, że miodu nie można przegrzać. Jeśli chcemy zachować wszystkie jego prozdrowotne nie należy używać go w temperaturze wyższej niż 40C. Warto więc odczekać chwilę przed słodzeniem wszelkich napojów.
Miód jest naturalnym produktem, który świetnie sprawdza się jako alternatywa dla cukru. Niejednokrotnie produkty nim posłodzone nabierają niesamowitego wyrazu. Warto dodać, że istnieje wiele rodzajów miodu, które charakteryzują się odmiennymi smakami i aromatami. I tak potrawy z dodatkiem miodu gryczanego nabiorą lekko ostrego i piekącego smaku, jeśli zaś użyjemy miodu akacjowego nasze dania będą odznaczać się wyraźną słodyczą.

Czy Miód szkodzi?

W internecie można znaleźć wiele artykułów i informacji na temat słodzenia miodem. Słodzenie miodem ma wiele zwolenników, ale nie brakuje także sceptycznych ocen i opinii na ten temat. Na wstępie zawsze należy pamiętać, że miód to też cukier i jego nadmiar nie wpływa najlepiej na nasz organizm. Podczas spożywania miodu muszą uważać na siebie osoby np. z cukrzycą. Ale miód to nie tylko słodki smak jak w przypadku zwykłego białego cukru. Naturalny miód pszczeli to przede wszystkim skarbnica prozdrowotnych właściwości. Oprócz słodkiego smaku posiada silne działanie antybakteryjne, doskonale uodparnia i zwalcza infekcje. Posiada wiele witamin i mikro- oraz makroelementów. Jest nieoceniony przy bólu gardła czy kaszlu. Dodatkowo znakomicie wpływa na trawienie i układ pokarmowy.

Wykorzystanie miodu w kuchni

Miód jest produktem, który od dawna znajduje swoje zastosowanie w kuchni. Najczęściej wykorzystywany jest jako zamiennik cukru do słodzenia napojów. Ale miód można wykorzystywać także w innych potrawach, a co za tym idzie zrezygnować z niezdrowego białego cukru. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem miodu w wypiekach, wiele spośród nich daje możliwość zastąpienia cukru miodem pszczelim. Coraz więcej osób decyduje się na słodzenie miodem. Bardziej popularne stają się np. kawy słodzone miodem. Miód stanowi także doskonały dodatek do napojów podawanych na zimno. Świetnie zastąpi cukier w lemoniadach czy koktajlach. Dodatkowo miód coraz częściej można znaleźć w daniach wytrawnych, gdzie nadaje odrobinę wyszukanej słodyczy.


Można więc z powodzeniem uznać, że miód jest jednym z najlepszych zamienników cukru. Należy pamiętać, że miód to także cukier i należy z nim uważać. Przede wszystkim osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać spożywania miodu pszczelego w nadmiarze. Jednak trzeba też pamiętać, że miód to nie puste kalorie! Zawiera w sobie mnóstwo witamin i innych składników odżywczych, które doskonale wpływają na nasz organizm. Już dzisiaj spróbujcie przerzucić się na słodzenie miodem – jesteśmy bardzo ciekawi Waszego zdania!

Wyszukiwarka blogowa

Ostatnie artykuły