













- Zdrowie (4)
Miód lipowy to źródło dobrej energii. Płynny ma bursztynowy lub zielonkawożółty kolor, po skrystalizowaniu staje się kremowożółty. Pozyskiwany z nektaru kwiatów drzewa lipy miód lipowy uznawany jest przez wielu za najlepszy w smaku - intensywny i wyrazisty, lekko ostry, z mocno wyczuwalnym aromatem lipy. Szukasz miodu lipowego w dobrej cenie? Wśród propozycji naszego internetowego sklepu z miodem 7 Miodowych Kontynentów znajdziesz miody o różnych smakach - w tym także wyjątkowy miód lipowy w atrakcyjnej cenie. Słoiczek o pojemności 250, 270, 400 gramów, a może 1kg? Który z nich zamówisz dla siebie?
WŁAŚCIWOŚCI MIODU LIPOWEGO
Właściwości miodu lipowego doceniane były już przez nasze babcie, które stosowały go w walce z przeziębieniem. Jego skład wywiera pozytywny wpływ na organizm. Miód lipowy zawiera:
- fruktozę
- olejek eteryczny
- flawonoidy
- garbniki
- enzymy
- witaminy z grupy B,
- potas, magnez, chlor, mangan
Aby zachować wszystkie cenne właściwości miodu lipowego należy spożywać go w prawidłowy sposób. Miód lipowy najlepiej działa, gdy damy go pod język i chwilkę potrzymamy. Miód lipowy doskonale sprawdza się w rozgrzewającym napoju z dodatkiem imbiru i soku z cytryny.
MIÓD LIPOWY - NA CO?
Miód lipowy ze względu na właściwości antyseptyczne i antygrzybiczne znajduje swoje zastosowanie przy wzmocnieniu odporności. Na co jeszcze pomaga? Uważa się, że miód lipowy ma także delikatne działanie moczopędne, dobrze wpływa na koncentrację, pomaga przy bezsenności i obniża poziom stresu. Dodatkowo miód lipowy przejawia działanie wykrztuśnie, obniża gorączkę, ma działanie napotne.
Miód lipowy delikatnie obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu polecany jest osobom z problemami krążeniowymi.
ZASTOSOWANIE MIODU LIPOWEGO
Miód lipowy można wykorzystywać jako dodatek do dań na słodko, np. naleśników, deserów, jogurtów i ciast. Świetnie sprawdzi się także jako składnik orzeźwiającej lemoniady. Porcję miodu lipowego (3-4 łyżki) wystarczy zalać litrem wystudzonej, przegotowanej wody, dodać sok z cytryny, a także kilka listków mięty i zamieszać. Napój miodowy gotowy! Pamiętaj, że miód lipowy traci swoje właściwości przy temperaturze powyżej 60°C - nie dodawaj go do gorącej herbaty czy innych napojów i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
CZY WIESZ, ŻE...
Miód lipowy - pomimo swojej nazwy - zawiera jedynie przewagę nektaru lipowego? Czysty miód lipowy można spotkać tylko w kilku miejscach na świecie, np. w Kanadzie.
GDZIE KUPIĆ MIÓD LIPOWY?
Szukasz miodu lipowego w dobrej cenie? Wybierz sprawdzone źródła, takie jak nasz sklep z miodem 7 Miodowych Kontynentów! Wśród naszych propozycji znajdziesz miód lipowy w słoiczkach o różnej pojemności. Polecamy także delikatny w smaku miód akacjowy i miód wielokwiatowy.
ŹRÓDŁO:
Halina Gałuszka: Miód pszczeli. Powstawanie, wartość odżywcza, zastosowanie, Wydawnictwo Sądecki Bartnik, 1998. ISBN 83-907013-8-3.