Apiterapia – leczenie produktami pszczelimi

   09/07/2020     Zdrowie
Apiterapia – leczenie produktami pszczelimi

Leczenie produktami pszczelimi z każdym rokiem zyskuje na świecie coraz większą grupę zwolenników. Miód, ale także pyłek kwiatowy, pierzga pszczela, mleczko pszczele czy propolis to znane i cenione prozdrowotne produkty pochodzące z pszczelarskiego świata. Wykorzystywanie pszczelich produktów w medycynie nosi nazwę apiterapii.

Co to jest apiterapia?

Apiterapia to pojęcie, które w ostatnim czasie zyskuje coraz większa popularność, nie tylko wśród osób interesujących się zdrowym żywieniem. Produkty, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród miłośników apiterapii to oczywiście miód pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga pszczela, mleczko pszczele czy propolis.
Wymienione produkty znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, takich jak ginekologia, dermatologia, kardiologia, laryngologia. Produkty apiterapii są często wykorzystywane w przypadku infekcji i przeziębień. Wiele z nich wykorzystywane jest także w przemyśle kosmetycznym – posiadają one bowiem właściwości przeciwstarzeniowe, regenerujące i nawilżające.
Apiterapia jest często metoda wspomagająca leczenie farmakologiczne. Największą zaletą apiterapii jest fakt, że produktów pszczelich w zasadzie nie można przedawkować i są one – nie licząc osób uczulonych na produkty pszczele – całkowicie naturalne i bezpieczne dla naszego organizmu.


Wykorzystanie produktów pszczelich w apiterapii

Miód pszczeli
Właściwości lecznicze miodu pszczelego są powszechnie znane. Posiada on całą gamę unikalnych prozdrowotnych właściwości. W zależności od danego rodzaju miodu może on działać leczniczo na różne części naszego organizmu.

  • Miód wielokwiatowy wspomaga pracę serca i układu krążenia. Jest także świetny dla alergików, a ponad to ułatwia zasypiania i niweluje stres. Miód wielokwiatowy szczególnie polecany jest alergikom oraz osobom uskarżającym się na problemy kardiologiczne.
  • Miód gryczany posiada najwięcej żelaza spośród wszystkich miodów. Doskonale więc uzupełnia jego niedobory i polecany jest osobom cierpiącym na anemię. Dodatkowo miód gryczany posiada właściwości odtruwające i usuwające toksyny – dlatego m.in. wspomaga pracę wątroby.
  • Miód lipowy znany jest jako miód, który najczęściej stosujemy w stanach przeziębień i infekcji. Szczególnie polecany jest osobom, które borykają się z problemami górnych dróg oddechowych.
  • Miód akacjowy powszechnie uważany jest za miód odpowiedni dla cukrzyków ze względu na zawartość fruktozy. Dodatkowo posiada działanie łagodzące, a więc polecany jest także osobom cierpiącym na problemy z żołądkiem, niestrawność czy wrzosy.

Pyłek kwiatowy (pszczeli)
Pyłek pszczeli powszechnie znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Zawiera cały szereg cennych minerałów i bioflanoidów, które skutecznie walczą z wszelkimi chorobami cywilizacyjnymi. Pyłek pszczeli szczególnie polecany jest osobom długotrwale narażonym na stres, osłabionym i przemęczonym. Odbudowuje komórki uszkodzone np. paleniem papierosów czy nadmiernym spożywaniem alkoholu. Pyłek kwiatowy zbawiennie wpływa także na układ krążenia – zapobiega zawałom, reguluje ciśnienie krwi czy wzmacnia system naczyniowy. Pyłek pszczeli niweluje stres, poprawia zdolność myślenia, pobudza apetyt. Pierzga pszczela
Pierzga pszczela to produkt pszczeli powstające ze zmieszania pyłku pszczelego, miodu i wydzielin gruczołów ślinowych pszczół. Przede wszystkim pierzga pszczela posiada działanie wzmacniające i odżywiające organizm. Polecana jest szczególnie osobom borykającym się z anemią, a także osobom, które przybyły ciężką chorobę np. nowotworową. Pierzga pszczela ma także działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwinfekcyjne. Pierzga pszczela ma także działanie oczyszczające organizm – wspomaga działanie wątroby i układu wydalniczego. Mleczko pszczele
Mleczko pszczele przez wielu jego zwolenników uważane jest za eliksir życia. Czyste mleczko pszczele posiada właściwości regenerujące, odmładzające, wzmacniające i budujące. Mleczko pszczele zawiera szereg witamin, aminokwasów i substancji antybiotycznych. Ze względu na silne działanie bakteriobójcze i odżywcze szczególne polecane jest w chorobach układu oddechowego i chorobach układu pokarmowego – w nieżycie jelit, wrzodach żołądka czy zaparciach. Dodatkowo mleczko pszczeli znalazło zastosowanie w kosmetyce, ponieważ posiada silne działanie odmładzające i regenerujące. Opóźnia także procesy starzeniowe skóry. Propolis
Propolis, czyli kit pszczeli posiada bardzo silne działanie antybakteryjne i bakteriobójcze. Propolis przede wszystkim wzmacnia organizm i pomaga mu zwalczać wszelkie infekcje. Skuteczny jest zwłaszcza w leczeniu schorzeń reumatologicznych – zapaleniach stawów, regeneruje tkankę kostną, zmniejsza obrzęki i bóle stawowe. Propolis ze względu na działanie antybakteryjne jest bardzo skuteczny w leczeniu wszelkich zmian skórnych takich jak egzemy czy trądzik.
Apiterapia jest coraz popularniejszą formą leczenia wszelkich schorzeń. Na jej korzyść przemawia fakt, że produktów pszczelich właściwie nie da się przedawkować. Muszę uważać jedynie osoby uczulone na produkty pszczele, gdyż może wystąpić reakcja alergiczna. Apiterapia jest metodą w pełni naturalną i może być także elementem wspomagającym leczenie farmakologiczne.

Wyszukiwarka blogowa

Ostatnie artykuły